Aplikace pro naprogramování Ozobota – Ozoblockly
Ozobot – správná čára
Čára pro ozobota musí mít určitou šířku (dáno konstrukcí ozobota a umístěním optočlenů). Tudíž úzká pěšinko-čárka, případně pořádně široká dálnice není vítána. Ozobot úzkou čárku ignoruje a na dálnici bezradně bloudí. Správná čára má šířku přesně na hrot fixky (cca 5mm).
Čára by měla být kontinuální – plynulá – se stejnou šířkou na začátku i na konci.
Čáry, pokud na sebe nenavazují, by měly být vzdálené cca 2cm (poloměr ozobota + bezpečná vzdálenost navíc). Pokud totiž ozobot na snímači „uvidí“ informaci o dvou čárách začne tropit hlouposti a bloudit po mapě.
Úhly na čarách
Ozobot zvládne ledacos. Umí jezdit rovně i do oblouku. Problémem tudíž nejsou mírné povlovné zatáčky, případně zatáčky do pravého úhlu. Co mu dělá problém jsou ostré zatáčky. Důvodem je to, že se mu pokračování čáry ztratí z optočlenů (z očí) a pro tuto situaci má ozobot dvě řešení – buď stojí bliká a diví se kam se čára schovala (EVO se diví hodně nahlas), nebo začne být proaktivní a vydává se nazdařbůh čáru hledat.
Ozokódy
Ozobot jako kód chápe kombinaci barevných čar ohraničenou černou barvou. Proto i když ozobot zvládne delší dobu jet po čáře, která má jinou barvu než černou (svítí pak barvou čáry po které jede pozná.) nezvládne z jiné než černé čáry přečíst příkazový kód. Ozoboti rovněž vyžadují, aby barevné čáry kódu měli určitou, pokud možno stejnou, délku (+- 5mm na pole). Pokud jsou barevná pole „kódu“ delší ozobot je nepovažuje za kód, ale dráhu a jen po nich přejede.
Barevná políčka musí být zkrátka přesná a jasně barevná. Pak ozobot ťape po čáře k vaší radosti.
Ozobot má i jisté požadavky co se týče správného umístění kódů. Ozokódy nesmí být v zatáčkách a nesmí být vprostřed křižovatky. Nejbližší vzdálenost kódu před rozcestím, křížením, nebo zatáčkou může být maximálně „půl“ ozobota – tedy 1,5 – 2 cm.
Kalibrace
Při chůzi po čáře nakreslené na papíru snímá ozobot čáru optočleny ve spodní části. V průběhu dne se mohou změnit světelné podmínky, může se stát, že se venku zešeří a najednou váš ozobot nejezdí tak spolehlivě jako jindy. To je přesně ta chvíle, kdy je třeba ozobota zkalibrovat na nové světelné podmínky.
Postavte robota na kalibrační kolečko (o trochu větší než je průměr ozobota). Poté na 2 sekundy stiskneme a přidržíme zapínací tlačítko dokud se nerozbliká bíle (tím ozobot signalizuje, že začíná kalibrační proces).