Kódování

Informace nese téměř cokoli. Ta je nějak zakódována, přenesena a dekódována. Dobrý kód je takový, kterému rozumí téměř každý a ze kterého si informaci dekóduje správně. Nedorozumění nastávají právě, když je pro zakódování informace zvolen ne zcela dobrý způsob. Některé kódy zle číst strojově. K zakódování textu se používají různé znakové sady. Princip spočívá v tom, že znaku odpovídá číslo v převodní tabulce a opačně. Existují různé znakové sady, což může způsobit problémy. Kódování znaků textu usnadňuje jeho přenos

Kódy kolem nás – aktivity

Kodovani.docx

Kódování znaků

Proč pro některé způsoby přenosu zprávy potřebujeme písmena či další znaky převést na něco jiného? Proč potřebujeme kódování znaků?
K zakódování textu se používají různé znakové sady. Princip spočívá v tom, že znaku odpovídá číslo v převodní tabulce a opačně. Existují různé znakové sady, což může způsobit problémy. Kódování znaků textu usnadňuje jeho přenos.

Aktivita 2 – pomocí tabulky níže zakóduj libovolné slovo, které bude obsahovat minimálně 5 písmen a bude obsahovat diakritiku (háčky nebo čárky). Kód si zapiš do textového editoru.

kodovani znaku.png

Seznam kapitol učebnice pro 6. ročník:

  1. Kódování
  2. Kódování barev
  3. Obrázek z čar
  4. Šifrování
  5. Komprese a kontrola
  6. Binární čísla
  7. Úkoly na ověření kódování
  8. Bobří úkoly na kódování
  9. Práce s daty