Robotika se zabývá vývojem robotů, tedy strojů, které se pohybují v prostoru, vnímají své okolí a na základě jeho stavu se rozhodují. Roboti mají uplatnění v průmyslu (robotická ramena), dopravě (autonomní auta) i domácnosti (robotický vysavač).Je „kuchyňský robot“ robot?
Slovo „robot“ je odvozené ze slova „robota“ (práce poddaných) a bylo poprvé použito v divadelní hře R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti) Karla Čapka v roce 1920. Android je označení pro humanoidní roboty, tedy roboty, kteří mají lidskou podobu. Robot však obecně lidskou podobu mít nemusí, pro mnohé aplikace to není ani potřeba, ani žádoucí (např. robotický vysavač). Měl by ale mít nějakou mechanickou část. (Pro čistě virtuální roboty, tedy programy automatizující činnosti, se někdy používá pojem bot.)
Části robota
Senzory umožňují robotovi vnímat prostředí. Několik příkladů:
- GPS = určování polohy pomocí družic obíhajících Zemi
- radar = měření vzdáleností od okolních objektů pomocí radiových vln
- lidar = měření vzdáleností od okolních objektů pomocí světelných paprsků (měří čas, za jak dlouho se vrátí)
- sonar = měření vzdálenosti pomocí zvukových (typicky ultrazvukových) vln
- kamera = zachycení obrazu, užitečné pro kategorizaci objektů
- jednotka inerciálního měření (angl. Inertial Measurement Unit, IMU) kombinuje gyroskop, akcelerometr (a někdy také magnetometer) k určení orientace, rychlosti a zrychlení stroje
Řídící jednotka, typicky realizována skrze jednočipový počítač (mikrokontrolér), umožňuje robotovi zpracovat informace ze senzorů a rozhodnout se, jak reagovat.
Efektory umožňují robotovi ovlivňovat prostředí (např. robotická ramena a chapadla) a pohybovat se v něm (např. kola, pásy, robotické nohy).